Savunma ALTAY ile güçlenecek .

ALTAY Tankı Projesi’nin ilk aşamasında 250 tankın seri üretimi gerçekleştirilecek, bu sayının uzun vadede bini bulması öngörülüyor. TSK envanterindeki tanklar büyük ölçüde yenilenirken, yaklaşık 20 yıla yayılan süreçte 25-30 milyar dolarlık bir ekonomi oluşması bekleniyor. Tankın seri üretiminde, sözleşme görüşmeleri yürütülecek BMC’nin yanı sıra başta ASELSAN, ROKETSAN, MKEK olmak üzere çok sayıda yerli üretici rol alacak.
Türk savunma sanayisinde merakla beklenen ALTAY Tankı Projesi’nde seri üretim kararı açıklanırken gözler üretim sürecine odaklandı. Tankın seri üretimiyle hem ülke savunması önemli ölçüde güçlenecek hem de savunma sanayisinde büyük bir ekonomik hacim oluşacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik modern tank tedariki çalışmaları 1990’lı yılların sonunda başladı. İlk aşamada yabancı tankların yerel ortakla Türkiye’de üretilmesi modeli üzerinde duruldu. Bu yöndeki arayışlar 2004 yılına kadar sürdü.

Savunma Sanayii İcra Komitesinin Mayıs 2004’te gerçekleştirilen toplantısında ise önemli bir değişikliğine gidildi. Buna göre, aralarında modern ana muharebe tankının da bulunduğu bir dizi proje için “milli imkanların azami kullanımıyla yurt içi üretimi ve özgün tasarımı esas alan yeni tedarik modellerinin oluşturulması” kararlaştırıldı.

Tankın teknik destek alınarak yerli ve milli imkanlarla üretilebileceğinin ortaya konulması üzerine prototip üretime yönelik düzenlenen ihaleyi Otokar kazandı. Otokar, tankın prototiplerini geliştirdi ve bunların testlerini başarıyla tamamladı.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir