19 Ekim 2017 / Perşembe
Home / GÜNDEM / Kamuda performans sistemi yönetmeliği hakkında uygulama

Kamuda performans sistemi yönetmeliği hakkında uygulama

Çalışma ve toplumsal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada, Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan “Kamu çalışanının Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağı”na ilişkin olarak kamuoyunda oluşması muhtemel yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesinin faydalı olacağı düşünüldüğü vurgulanarak, “Hazırlanan başarı değerlendirme sistemiyle kamu mensubunun çalışma güvencesi daha da güçlendirilmiştir, sistem tamamen açık ve şeffaftır. Amirlerce verilecek puanlar seyretme formuna dayanacaktır ve gerekçeli olacaktır. Planlama, geri bildirim ve değerleme aşamaları katılımcı bir halde gerçekleştirilecektir. Astlar, en yakın üstleri tarafınca değerlendirildiği şeklinde, üstler de en yakın astları tarafından değerlendirilecektir. İş dostları ve hizmetten yararlananlar da belirli ölçülerde değerlendirme sistemine dâhil edilmiştir. Dolayısıyla öngörülen sistemde kamu görevlilerinin kaderi yalnız amirlerin iki dudağı içinde değildir” denildi.

Hazırlanan tasarıda düşük başarı gösteren personelin öncelikle gelişim planları çerçevesinde hizmet içi öğrenime doğal olarak tutulacağı anlatılan açıklamada şöyle denildi:

“Birincil amaç, başarısız personelin tespit edilen eksikliklerini eğitimle tamamlamaktır. Buna karşın başarısız olmaya idame eden personel, başarılı olabileceği başka bir görevde yada vazife yerinde değerlendirilecektir. Bu konum, hem ilgili personelin lehinedir aynı zamanda kamu yararının gereğidir. Devlet memurlarının görevlerine son verilmesi ise söz konusu değildir. Başarılı personelin bu durumu; görevde yükselmelerinde, görevleriyle ilgili kişisel gelişim imkânlarının desteklenmesinde, yurt dışı görevlendirmelerde, insan kaynakları planlamasının diğer alanlarında değerlendirilecektir. Ek olarak, devlet memurlarına yönelik herhangi bir performans ödemesi öngörülmemektedir.”

About Editör

Bir Cevap Yazın