19 Eylül 2017 / Salı
Home / EKONOMİ / Gelir Vergisi Kabul Edildi
Gelir Vergisi Kabul Edildi

Gelir Vergisi Kabul Edildi

Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 230 milletvekili oy kullandı ve 230 milletvekilinin kabul oyuyla kanun teklifi kabul edildi.

Kanun Teklifi bakılırsa, Ziraat Bankası A.Ş. Ve tarım Kredi Kooperatifi tarafından kullandırılan ve 31 Aralık 2016 tarihi itibariyle takip hesaplarında izlenen tarımsal kredi alacaklarının, maddenin yürürlüğe girdiği zamanı izleyen üçüncü ayın sonuna kadar banka/birleşke başvuruda bulunmaları kaydıyla yapılandırılacak.

Borçlara uygulanan faiz yüzde 11 ile sınırlandırılacak. Bunun yüzde 6’sı gömü, yüzde 5’i çiftçi tarafından karşılanacak. Bu düzenlemeden önce borçlarını yapılandıran ve ödemeleri idame eden borçlular, talep etmeleri halinde, bu düzenlemenin taksitlendirmeye ilişkin hükümlerinden kalan borç meblağı esas alınarak yararlandırılacak.

TEDAŞ elektrik tüketimi ve tarımsal sulamada kullanılan elektrik tüketiminden meydana gelen alacakların vadesi 15 Şubat 2017 zamanı itibarıyla geldiği biçimde ödenmemiş olan borçlar yeniden yapılandırılacak. Borçlu; 6, 9, 12 veya 18 eşit taksit ödeme seçeneklerinden birisini seçebilecek.

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetleri gereği Gelir vergisi mükellefi olanlar ve gelir vergisi mükellefi olanlar ile kurumlar vergisi mükelleflerinden belirlenen şartları taşıyanların senelik gelir yada kurumlar vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan verginin yüzde 5’i, ödenmesi gereken gelir yada kurumlar vergisinden indirilecek. İndirim tutarı bir milyon lirayı geçmeyecek.

Esnaf Ahilik sandığı kurulacak. İsteğe bağlı sigortalılar, jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları ile tarımsal faaliyette bulunanlar hariç olmak üzere kendi hesabına ve bağlarımsız çalışanlamış olur Esnaf Ahilik Sandığı kapsamında Esnaf Ahilik Sandığı sigortası sayılacak. Esnaf Ahilik Sandığı mecburi sayılacak. Esnaf Ahilik Fonu 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak.

Türkiye İş Kurumu gerektiğinde etkinlik alanı ile ilgili ihalelere, proje ve programlara münferiden yada ulusal veya uluslar arası kuruluşlarla ortaklaşa iş halinde katılmak suretiyle, yurt içinde veya uluslar arası düzeyde kuruluş ve müesseselara eğitim ve danışmanlık hizmeti verebilecek.

About Editör

Bir Cevap Yazın