En yüksek kule için geri sayım .

Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin 16 parçadan oluşan 165 metrelik anten montajı bitmek üzere. Yıl sonunda hizmete girecek kule, 365 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en uzun kulesi olacak.
365 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en uzun kulesi olacak olan Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nde sona yaklaşılıyor. 16 parçadan oluşan 165 metrelik anten montajı bitmek üzere. Ardından cephesi kaplanacak olan kulenin, yıl sonunda hizmete açılması planlanıyor.

Üsküdar Çamlıca Tepesi’ndeki onlarca radyo ve televizyon vericisinin bir araya toplanması amacıyla başlayan proje, Çamlıca Camisi’nin yapımıyla birlikte gündeme gelmiş, mart 2016’da temel atılmıştı. Betonarme bölümün tamamlanmasının ardından kulenin antenleri taşıyacak çelik konstrüksiyon bölümünün yapımına başlandı. 16 parçadan oluşan 165 metre boynadaki anten montajında ise sona yaklaşıldı.

Bin 400 tonluk anten montajı yaklaşık bir hafta sonra bitecek. Daha sonra kulenin cephesi kaplanmaya başlanacak. Avrupa’nın en yüksek kulesi unvanına sahip olacak Çamlıca Kulesi’nin uzunluğu 365 metre olacak. Kulenin deniz seviyesinden yüksekliği ise 595 metreyi bulacak. 220 işçinin kişinin çalıştığı kule inşaatının bitiş tarihi ise 2018’in sonları olarak tahmin ediliyor. Çamlıca Kulesi’nin 175 ve 180’inci metreleri restoran, 148 ve 153’üncü metreleri ise seyir terası olarak hizmet verecek.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir