19 Eylül 2017 / Salı
Home / EKONOMİ / Amerikan Merkez Bankası da ne yapacağını bilmiyor
Amerikan Merkez Bankası da ne yapacağını bilmiyor

Amerikan Merkez Bankası da ne yapacağını bilmiyor

Iktisat Bakanı Nihat Zeybekci , Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) 30’uncu yıl gala yemeği ve ödül törenine katıldı. Törene Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Bora Günçay, TABA AmCham Onursal Başkanı Zeynel Abidin Ünal, Amerikan Başkonsolosu Jennifer L. Davis, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra birçok işadamı ve davetli katıldı.

Törende açılış konuşmasını meydana getiren ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesiyle ilgili “Türk lirasının dolar karşısındaki değeri cari açıktan, işsizlikten, enflasyondan daha önemli değil” dedi. Diğer para birimlerinin de dolar karşısında kıymet yitirdiğini belirten Zeybekci, “Kurla ilgili hep şöyle deniyor, ‘Türk lirasının dolar karşısındaki kıymeti’ deniyor ne varmış Türk lirasının dolar karşısındaki değerinde? 2013 yılı ve 2014 yılı Ocak ayından beri ‘Dokunmamak lazım, müdahale etmemek lazım, piyasa kendi seviyesini oluşturur o seviyede doğru seviyedir’ hep bunu söyledim. 2015 yılının Haziran ayına kadar Türk lirası hep dolar karşısında, dolar gereksinimi oluşturan para birimleriyle hareket etti. Kısaca euro, İngiliz sterlini, İsviçre frankı, Japon yeni ve Kanada doları ne kadar kıymet kaybettiyse dolar karşısında Türk lirası da o kadar kıymet yitirdi. Hatta yüzde 1 buçuk daha iyi gittik. Fakat 2015 Mayıs ayının 20’leri gibi 2015 yılı 7 Haziran seçimleriyle ilgili öngörme başladığı andan itibaren biraz daha düştük. Arkasından da tabi ki yaşamış olduğumız olaylardan dolayı biraz ayrışmamız daha çok oldu. Geldiğimiz nokta bununla ilgili bu bir gösterge değildir zaten. Doğrusu Türk lirasının dolar karşısındaki değeri, Türkiye’deki işsizlik sayılarından daha önemli değildir, büyüme rakamlarımızdan daha önemli değildir. Cari açıktan ve enflasyondan daha önemli değildir. Endüstri endeksimizden daha önemli değildir. O denge kendi içinde mutlaka oluşuyor” ifadelerini kullandı.

“Amerikan Merkez Bankası da ne yapacağını bilmiyor”

Amerikan Merkez Bankası’nın mevcud çelişkili havadan dolayı ne yapacağını bilmediğini belirten Zeybekci, “Şimdi yeni döneme girdik. Amerikan Merkez Bankası ne yapacak? Amerikan Merkez Bankası da bilmiyor ne yapacağını. Çünkü çelişki var. Bu çelişki biraz daha artacak görmüş olacaksınız” diye konuştu.

“ABD ile birlikte olmak istiyoruz”

Türkiye ile Amerika’nın dost iki ülke olduğunu söyleyen Zeybekci, “Bu coğrafyada en büyük menfaatleri itibariyle beraber olmayı hedeflediğimiz ABD ile beraber olmak istiyoruz” dedi. Zeybekci hitabında şu ifadeleri kullandı: “bütün fırsatların olduğu özellikle bizim coğrafyamızda Türkiye ile Amerika rakip değildir. Birbirini tamamlayıcı özelliği en üst seviyede olan iki dosttur, iki müttefiktir. Bu fırsatları birlikte değerlendirmesi ihtiyaç duyulan iki dosttur. Üzülerek bazen böyle Türkiye ile ilgili yorumlarda Amerikan şirketlerimizin Türkiye’ye gelirken o çekinceleri ‘Türkiye sorunlı bir ülke’, veya ‘riskli ülke’ gibi şeyler söylemek bizler dostuz, müttefikiz evet sıkıntılı anlarımız olabilir dost kara günde belli olur. Bizler bugünü öyle görüyoruz. Kara günümüz yok ama bu sıkıntılı günlerimizde dostumuz, müttefikimiz bu coğrafyada en büyük menfaatleri itibariyle birlikte olmayı hedeflediğimiz Amerika ile beraber olmak istiyoruz”.

Ali Canberk Özbuğutu – Gül Kaba

About Editör

Bir Cevap Yazın