19 Ekim 2017 / Perşembe
Home / DÜNYA / ABD’nin iade etme ihtimalini onlar bir yerde tutuyorlar
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Fetullah Gülen Kanada’ya kaçabilir

ABD’nin iade etme ihtimalini onlar bir yerde tutuyorlar

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, özel bir televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Kanada’ya kaçabileceği iddialarını değerlendirdi. Gülen’in bir çok ülke ile temas halinde bulunduğunu kaydeden Bozdağ, “Şu anda Kanada’nın hukuki statüsü biraz farklı ve Türkiye ile Kanada içinde bu anlamda bir antak kalma da yok. O yüzden orayı biraz daha tercih ediyorlar. Şu anda bunlar istihbarat. Başka ülkelerde de bir arayış var. Mısır ile ilgili bir arayışları var, Mısır yönetimi ile temas oluşturmak için baya bir çaba içine girdiler. Hala da o arayışlarını sürdürüyorlar. Öte taraftan başka ülkeler var. Güney Afrika, Brezilya var. Bunlarla ilgili de arayışlar var” şeklinde konuştu.

“ABD’nin iade etme ihtimalini onlar bir yerde tutuyorlar”

Gülen’in başka ülkelere de kaçma ihtimalinin bulunmuş olduğunu ABD yönetimine ilettiklerini kaydeden Bozdağ, “Şu ana kadar bize gelen istihbaratlar içinde Kanada daha öne çıkıyor. İstihbaratın aktardığına nazaran; çok büyük bir yer satın almışlar. Bizler bu bilgileri de ABD hakkaniyet Bakanlığı’na ilettik. Uzun süredir bir arayış var buralarla ilgili. Çünkü ABD’nin iade etme ihtimalini onlar bir yerde tutuyorlar. Bu şekilde bir şey gerçekleşirse ona karşı Trump’ın başkan seçilmesinden sonrasında bu konudaki arayışlarını daha da arttırdılar, çalışmalarını daha da hızlandırdılar” açıklamalarında bulundu.

Bakan Bozdağ, FETÖ’nün Kanada’da satın aldığı araziyle ilgili soru üzerine, “Arazi yeni alınmış. Kimler olduğu de belli. İsimleri burada paylaşmam, istihbari data bunlar neticeta. Türk yurttaşları fakat burada bir isim vermeyi doğru görmüyorum” cevabını verdi.

Caner Ünver

About Editör

Bir Cevap Yazın