Yunanistan, adaları silahlandırdığını reddetmiyor

Yunanistan, adaları silahlandırdığını reddetmiyor

Türkiye’nin kendisi için Ege’de bir tehdit ögesi olduğunu sav eden Yunanistan, Lozan ve Paris antlaşmalarının aksi tarafındaki kararlarına karşın Doğu Ege adalarını silahlandırma siyasetini savunmayı sürdürüyor.

Türkiye’nin, Doğu Ege Adalarının silahsızlandırılmış statüsünün korunmasına yönelik talebine Yunan politikler, birden fazla sefer Türkiye’nin Yunanistan’ı tehdit ettiği savıyla karşılık veriyor.

Yunanistan, adaları silahlandırdığını itiraf ediyor

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayotopulos, Türkiye’nin Yunanistan’ı “casus belli” kararı aracılığıyla tehdit ettiğini ileri sürerek, birçok kere yaptığı açıklamada, “Tehdit edilen silahsızlandırılmaz.” tabirlerini kullandı.

Panayotopulos, bu tabirleriyle taraf oldukları milletlerarası mutabakatlara ters tavırlarını itiraf etmiş oldu.

“Egemenliklerini mi kaybedeceğiz”

AA’da yer alan habere nazaran, Slovakya’nın başşehri Bratislava’da geçen hafta düzenlenen GLOBSEC Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmada Yunanistan’ın sabrının hudutlarına yaklaştığını savunan Panayotopulos, “Bazı adalarımızın silahsızlandırılmasını tartışan ve silahsızlandırılmaması halinde onları alacağını söyleyen bir müttefikimizin olması tuhaf. Egemenliklerini mi kaybedeceğiz?” tabirlerini kullandı.

Dendias, adaların silahlandırılmasının savunma hakkı olduğunu söyledi

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da ocak 2022’de yaptığı açıklamada, “Türkiye adalarımızın karşısına en büyük amfibi kuvveti ve Akdeniz’in en büyük amfibi filosunu yerleştirdi ve birebir vakitte bizden adalarımızı silahsızlandırmamızı istiyor.” diyerek Yunanistan’ın kelam konusu adaları silahlandırmasının “kendini savunma hakkı” olduğunu ileri sürdü.

Adalarda Yunan askeri bulunuyor

1923 Lozan Antlaşması’na nazaran gayri askeri statüde olması gereken adalardan Semadirek, Limni, Midilli, Sisam, Sakız, İpsara, Ahikerya ile 1947 Paris Antlaşması’na nazaran silahsızlandırılması öngörülen Batnoz, İleriye, Kelemez, İstanköy, İleki, Kerpe, Sömbeki, Rodos ve Meis’te halihazırda Yunan askeri bulunuyor.

Yunanistan, Türkiye’nin itirazlarına ve antlaşmalardan doğan yükümlülüklerine karşın 1960’lardan beri adaları silahlandırarak Ege Adaları’nın silahsızlandırılmış statüsünü ihlal etmeyi sürdürüyor.

Diğer yandan Yunanistan, 1993’te Milletlerarası Adalet Divanının mecburî yargı yetkisini kabul ederken, “ulusal güvenlik çıkarları” ile ilgili askeri tedbirlerden kaynaklı konulara ait olarak mecburî yargı yetkisine çekince koymuştu. Yunanistan, bu formda adaların silahlandırılmasına ait bir tartışmanın Milletlerarası Adalet Divanı’na gitmesini engellemeyi hedeflerken, bu durum, Yunanistan’ın muahede yükümlülüklerini ihlal ettiğinin Atina tarafından zımnen kabul edildiğini ortaya koymuştu.

Yunanistan, Türkiye’nin telaffuzlarını reddediyor

Yunanistan, BM’ye mayıs 2021’de gönderdiği mektupta da Atina’nın, Türkiye’nin bu bahisteki görüşlerini büsbütün reddettiğini bildirdi.

Atina’nın Doğu Ege’deki adaları silahlandırmadığına ait bir açıklama bulunmayan mektupta, “Yunanistan’ın üstte ismi geçen antlaşmalar mucibince bu adaları silahsızlandırma zorunluluğunu, argümanlara nazaran ihlal ettiğine ait temelsiz önermelere dayanarak, Yunanistan’ın bu adalar üzerindeki egemenliğinin sorgulanma teşebbüsü milletlerarası hukukun temel prensiplerine karşıttır.” sözü yer aldı.

Mektupta, Yunanistan’ın adalar üzerindeki egemenlik hakkının, silahsızlandırılmalarıyla ilgisi olmadığı ileri sürülerek, “Türkiye’nin son yıllarda, büyük bir kısmını Yunan adalarının karşısında saldırgan bir durumda konuşlandırdığı askeri mühimmatını, kaygı verici oranda artırdığı hatırlanmalıdır.” iddiasına yer verildi.

Yunanistan, Ege’de kendini haklı göstermek için 16 harita yayınladı

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan ve Yunanistan tarafından hazırlanan 16 haritanın eklendiği resmi açıklamada, Türkiye, revizyonist siyaset izlemekle suçlandı. Açıklamada, “Türkiye’nin Ege Adalarının silahsızlandırılmış statüsüne ait teorileri” tabiri kullanılarak, kelam konusu haritalar paylaşıldı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.