Meksika yurt dışına kaçırılan 79 kesim tarihi yapıtını geri aldı

Meksika yurt dışına kaçırılan 79 kesim tarihi yapıtını geri aldı

Meksika Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 79 modül tarihi eser ve 2 adet paleontolojik kalıntının ABD’nin Los Angeles kentindeki Meksika Konsolosluğuna teslim edildiği bildirildi.

Millattan öncesi ve sonrasına ilişkin modüller yer aldı

Açıklamada yapıtların ABD vatandaşı 2 kişi tarafından istekli olarak iade edildiği de belirtildi. Meksika’ya iade edilen tarihi eserler ortasında M.Ö. 100 ile M.S. 600 yıllarına ilişkin modüller ile Maya, Zapotec ve Teotihuacan kültürlerinden örnekler yer alırken, 2 adet paleontolojik kalıntının ise balık fosili olduğu bildirildi.

“Benim mirasım satılık değil” kampanyası

İHA’nın haberine nazaran, Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard yapıtları ülkeye iade edenlere teşekkürlerini sunarken, Meksika’nın tarihi ve sanatsal mirasını geri kazanmasının bir öncelik olduğunu belirtti.

Meksika Kültür Bakanlığı “Benim mirasım satılık değil” kelamlarıyla yürüttüğü çalışmalar sayesinde sömürge devrinde ülkeden kaçırılan birtakım tarihi yapıtların ülke geri dönmesini sağladı.

Ancak Fransa, Meksika hükümetinin bu eforlarına yanıt vermeyerek, Meksika’ya ilişkin yapıtların bir kaç kere açık artırmalarda satılmasına göz yumdu.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.