Joe Biden: Enflasyon keskin ve süratli bir düşüş göstermiyor

Joe Biden: Enflasyon keskin ve süratli bir düşüş göstermiyor

ABD Lideri Joe Biden, yaptığı yazılı açıklamada, mayıs ayı enflasyon verisine ait değerlendirmede bulundu.

Yaptığı yazılı açıklamada son enflasyon raporunun, enflasyonla çabayı neden en kıymetli ekonomik önceliği yaptığını gösterdiğine işaret eden Biden, Kritik çekirdek enflasyonun ölçülü hale geldiğini görmek uygun olsa da görmemiz gereken kadar keskin ve süratli bir düşüş göstermiyor.ifadesini kullandı.

“Rus-Ukrayna savaşı ana sebep”

Biden, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın fiyat artışlarını ABD ve dünyada etkilediğini belirterek, akaryakıt, güç ve besin fiyatlarındaki aylık artışa dikkati çekti.

Rus birliklerinin Ukrayna’yı tehdit etmeye başlamasından bu yana akaryakıt fiyatlarının birçok yerde galon başına 2 dolar arttığını kaydeden Biden, Ukrayna’da özgürlüğü savunmak için çalışmalarımıza devam ederken bile ABD’de fiyatları düşürmek için daha fazlasını süratli biçimde yapmalıyız. değerlendirmesinde bulundu.

Nakliye masraflarının düşürülmesi talimatı verdi

Biden, idarenin fiyatları düşürmek için elinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğini vurgulayarak, Kongrenin ivedilikle harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Kongreye nakliye masraflarını azaltmak için bir yasa tasarısı geçirme davetinde bulunan Biden, böylelikle mal fiyatlarının düşürülebileceğini kaydetti.

Biden, güç ve reçeteli ilaçlar üzere ailelerin maliyetlerini azaltmaya yönelik yasa çıkarması için Kongreye farklı bir davette da bulundu.

Vergi ıslahatının da enflasyonist baskıyı daha da azaltabileceğine dikkati çeken Biden, bu tedbirlerin ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyonu düşürme uğraşlarını tamamlamak için değerli olduğunu vurguladı.

Enflasyonda 40 yılın doruğuna ulaşıldı

ABD’de enflasyon mayısta yıllık yüzde 8,6 ile 1981’den bu yana kaydedilen en yüksek düzeye çıktı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.