TCMB: Nakdi kredide zarurî karşılık oranı yüzde 20’ye çıkarıldı

TCMB: Nakdi kredide zarurî karşılık oranı yüzde 20’ye çıkarıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın enflasyon ve döviz kuru olmak üzere gündemde olan mevzularda atılacak yeni adımlarla ilgili paylaşımlarından sonra bir açıklama da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan geldi.

Menkul değer tesisi ve zarurî karşılıklarda değişiklik

TCMB, resmi sitesinde yabancı para yükümlülükler için Türk lirası cinsinden menkul değer tesisi ve zarurî karşılıklar hakkında basın duyurusu paylaştı.

İHA’nın aktardığına nazaran; duyuruda, geçen ayki Para Siyaseti Şurası metninde kıymetlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite adımlarının devreye alınacağının kamuoyu ile paylaşıldığı hatırlatılırken şunlara yer verildi:

Zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye yükseltildi

“24 Haziran’da devreye alınacak olan teminat havuzunda Türk lirası sabit değerlerin yükünü arttıran uygulamayı tamamlayıcı nitelikte bir uygulama olarak bankalar, yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonlarına karşılık ek olarak Türk lirası cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul değer tesis edeceklerdir. Bu uygulama ile liralaşma stratejisi kapsamında para siyasetinin aktifliğinin arttırılması amaçlanmaktadır. Birinci tesis 29 Temmuz tarihinde gerçekleşecektir. Finansal istikrarın desteklenmesi hedefiyle 23 Nisan 2022 tarihli basın duyurusuyla paylaşılan Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere yüzde 10 seviyesinde uygulanan mecburî karşılık oranı yüzde 20’ye yükseltilmiş olup, tesisi 8 Temmuz’da gerçekleşecektir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.