Soru ve karşılıklarla GES uygulaması

Soru ve karşılıklarla GES uygulaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gelire endeksli senetin tarifini, kapsamını, KİT’lerle ilgisini, Türk Lirası’na pahalanmasına katkısını ve getirisini İstanbul Aydın Üniversitesi, KURSAM Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Murat Adil Salepçioğlu aktardı.

“Vatandaşı dolarizasyona karşı kollayıcı bir enstrüman”

Vadandaşın enflasyona karşı kendisini koruyacak bir enstruman aradığını lisana getiren Salepçioğlu uygulamayı, “Bu çerçevede dolarizasyona karşı koruyucu  enstrümanlardan biri tekrar kullanıma sokuldu. Dolarizasyona karşı daha çok Liralaşma ve hasebiyle TL mevduat hesaplarına bir kayma kelam konusu olacak.” halinde özetledi.

Soru ve karşılıklarla yeni uygulama

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gelire endeksli senet açıklamasının akabinde merak edilen uygulama ile ilgili Ensonhaber’e konuşan Salepçioğlu’nun anlatımı ile soru ve karşılıklarla GES uygulamasına açıklık getirildi.


-GES uygulaması ne demek?

GES gelir getirici bir senet. Gelir yaratıcı kıymetli bir enstrüman. Bir tıp devlet iç borçlanma senedi. Varlığa dayalı bir menkul değer olarak kıymetlendirebiliriz. Böylece belli bir gelir sağlayacağınızı garanti altına alıyorsunuz.

-KİT’lerle ilgisi ne?

Vatandaşların yatırımlarını TL cinsi varlıklara yönlendirebilmesi için alternatif bir araç. Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) statüsündeki kimi kuruluşların bütçeye aktarılan hasılat hisselerine endekslenen senetleri içeriyor.

-Vadesi ne kadar?

Vadesi 1 yılın üzerinde vadesi olan, 3 aylık ödemeler halinde gerçekleştirilen bir uygulama.

-Uygulamanın maksadı ne?

Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amaçlanıyor.

-GES daha evvel de uygulandı mı?

GES daha evvelki devirlerde de uygulamaya alınmış bir cins gelir iştiraki senedi olarak, Turgut Özal periyodunda köprü ve otoyolların gelir iştirakinde kullanıldı.

-Getiri oranı ne olacak?

3 ayda bir ödenecek kuponlar için uygulanacak minimum getiri garantisi sayesinde, vatandaşların gelir hisselerindeki değişimlerden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olacak. Ancak getiri oranı yüzde olarak şu anda belli değil.

TÜİK’in açıkladığı yıllık enflasyon üzerinde bir eğilim yaratacağını göreceğiz. Dün bunu de destekleyen BDDK, TCMB ve SPK tarafında açıklamalar da peş peşe geldi.

-Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı nasıl hesaplanacak?

Bu uygulamada kamu kurum ve kuruluşlarından buraya aktarılacak gelir, belirli bir oran üzerinden ve 3 aylık ödemeler şeklinde gerçek kişilere aktarılacak. 15 Haziran’da talep toplama işlemlerinin başlanması sonrasında karşımıza tablo net olarak ortaya çıkacak.

-GES talep toplama işlemleri ne zaman başlayacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022’den itibaren gerçekleştirilecek.

-İhracı hangi yolla olacak?

GES’ler, ülkemiz genelinde gerçekleştirilecek duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edilecek.

-Asgari gelir getirisi garantisi ne anlama geliyor?

DİBS getiri olarak gerçek kişilere satışı yapılan ve belirlinin kriter ve ölçütlere göre de getirisi olan önemli getiri yaratıcı enstrümanlardandır.

-Finansal piyasaların GES’ten beklentisi nedir?

Finansal piyasaların beklentisi daha çok enflasyona dayalı bir enstrüman olarak öngörülüyor.

Bu tür bir gelire endeksli DİBS diye kısaca özetlediğimiz “Devlet İç Borçlanma Senetleri” şeklindeki bir enstrumanın getirileri finansal piyasalarca takip edilecek.

-Uygulamanın ayrıntıları ne zaman netleşecek?

Uygulamanan detayları ve düzenleme 15 Haziran’da netleşecek.

-Uygulamanın Türk ekonomisine etkisi ne olacak?

Uygulamanını ekonomiye etkisini detayların açıklandığı tarih olan 15 Haziran’da göreceğiz. Dolarizasyona karşı TL’nin korunmasına destek olmasını beklentisi taşınıyor.

-Uygulamanın kur baskısına etkisi olacak mı?

Kur korumalı mevduat hesabı, kurun önünde bir takoz etkisi yarattı. GES’in de kur önünde Liralaşmaya etkisi olması bekleniyor.

-Uygulamanın riski nedir?

Enflasyona karşı korumalı olan bir yatırımdan daha az riskli bir yatırım aracıdır. Hazineye de munumum bir risk ortaya koyar. Aktarılacak gelir de güvenli bir limandır.

Örnek hesaplama

GES uygulamasında 100 liranızı hesaba yatırıp, bir yılda yıllık enflasyon kadar olan yüzde 70 (Bu rakam netleşmedi) gelir elde ediyorsunuz ve bunu 3’er aylık vadelerle alıyorsunuz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.