NATO: İsveç ve Finlandiya’ya Rus tehdidi belirtisi yok

NATO: İsveç ve Finlandiya’ya Rus tehdidi belirtisi yok

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği, askeri ittifakın bir numaralı gündem hususu olmayı sürdürüyor.

İki İskandinav ülkesi, “Rusya tehdidini” münasebet göstererek, NATO üyesi olmak istiyor.

İsveç ve Finlandiya yorumu

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana ise Rusya’dan İsveç ve Finlandiya’ya askeri tehdit görmediğini söyledi.

Helsinki ve Stockholm, Rusya’nın Ukrayna’ya akınlarına cevap olarak geçen ay NATO’ya katılmak için başvurdu, lakin terör örgütlerinin bu ülkelerdeki varlığı konusunda Türkiye’nin itirazıyla karşılaştı.

“Türkiye’nin meşru telaşları var”

“İsveç ve Finlandiya’nın ortamıza katılacağından eminiz.” görüşünü paylaşan Geoana, “Müttefiklerin kaygıları var. Türkiye’nin de teröristler kelam konusu olduğunda kimi yasal telaşları var.” tabirlerini kullandı.

Her iki ülkeye tam teşekküllü NATO üyesi olana kadarki süreçte sağlanan güvenlik garantileri sorulan Geoana, Rusya’dan “gerçek bir risk” kelam konusu olmadığını kaydetti.

“Rusya’dan iki ülkeye saldırganlık işaretleri görmüyoruz”

Reuters’ın haberine nazaran, Geoana, “Rusya’dan bu noktada iki aday ülkeye karşı askeri manada saldırganlık yahut bu niyete sahip olduğuna dair işaretler görmüyoruz.

Bu periyodu proaktif bir halde ihtiyatla ele alabiliriz, fakat Finlandiya ve İsveç için askeri açıdan gerçek riskler görmüyoruz.dedi.

Sınıra bariyer inşası planı

Finlandiya, hibrit tehditlere karşı hazırlığı güçlendirmek gayesiyle Rusya ile doğu hududunda bariyer inşası için hudut mevzuatını değiştirmeyi planlıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.