Ursula von der Leyen: Ukrayna’yı yine inşa edeceğiz

Ursula von der Leyen: Ukrayna’yı yine inşa edeceğiz

Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, bir dizi temasta bulunmak üzere İtalya’nın başşehri Roma’ya geldi.

Von Leyen, Maxxi Çağdaş Sanat Müzesi’nde bir aktifliğe katıldı.

“Ukrayna’yı yine inşa edeceğiz”

AB Kurulu Lideri, burada yaptığı konuşmada, “Mariupol Belediye Lideri ve Ukraynalı mimarlarla bir görüşmemiz olacak. Ukrayna’yı tekrar inşa edeceğiz. Bunu yapmak zorundayız ve yapacağız da zira bu bizim ahlaki yükümlülüğümüzdür.” sözlerini kullandı.

Yeniden inşanın, hayat alanlarında Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı baz alan “Yeni Avrupa Bauhaus” ruhuna uygun halde yapılması gerektiğini vurgulayan Von der Leyen, AB’nin yenilenebilir güç kaynakları üzerine ilerlemeler kaydetmesi gerektiğini belirtti.

“Yenilenebilir güçlere yanlışsız gitmeliyiz”

Von der Leyen, “Rus iktisadı gaz, petrol ve kömüre dayanıyor ve biz de AB olarak onlara büyük ölçüde bağımlıyız. Bu fecî savaş yüzünden bağımlılığımızı azaltmaya karar verdik. Artık ilerleme kaydetmeli, yeni tedarikçilere takılıp kalmamalı lakin yenilenebilir güçlere gerçek gitmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

AA’nın haberine nazaran AB Kurulu Lideri, aktiflikten sonra Roma Belediye Lideri Roberto Gualtieri ile tarihi belediye binasında görüştü.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.