İsviçre birinci defa BM Güvenlik Kurulu’nda

İsviçre birinci defa BM Güvenlik Kurulu’nda

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Kurulu’nda 2023-2024 yılları ortasından vazife alacak 5 süreksiz üyenin belirlenmesi için oylama yapıldı.

İsviçre birinci defa kurulda yer aldı

İHA’nın haberine nazaran; yapılan oylamada, Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre, BM Güvenlik Kurulu’nun yeni üyeleri olurken, İsviçre tarihinde birinci sefer BM Güvenlik Kurulu’ndaki 15 ülke ortasında yer aldı.

Seçimde, Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre’ye karşı aday çıkmadı.

“Hayır” oyu yerine “çekimser” seçeneği var

BM Güvenlik Kurulu üyeliğine seçilmek için 193 üyeli BM Genel Konseyinde yapılacak seçimde toplam oyların 3’te 2’sini almak gerekiyor. Genel Kurul’da yapılan oylama anonim biçimde yapılırken, “hayır” oyu yoktur, bunun yerine çekimser oy kullanılır.

BM Güvenlik Kurulu, ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa’dan oluşan 5 daimi üye ile 5 coğrafik kümesi ortasından seçilen 10 üye ülkeden oluşuyor. Süreksiz 10 üye ülke her 2 yılda bir BM Genel Heyeti’nde yapılan seçimlerle belirlenirken, Kurul Başkanlığı ise ayda bir üye ülkeler ortasında el değiştirir.

Geçici üyelerden İrlanda, Norveç, Hindistan, Kenya ve Meksika’nın misyon mühleti ise bu yılsonunda sona ererken, Ekvador, Japonya, Malta, Mozambik ve İsviçre’nin vazife mühleti 1 Ocak 2023’te başlayacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.